неділя, 27 листопада 2011 р.

Концепція Закону України

«Про відкликання народного депутата України (імперативний мандат)»

1. Загальне

1.1. Кількість виборців на підтримку ініціативи відкликати нардепа має бути однаковою як для мажоритарників (пункт 2.1), так і для пропорційників (підпункт «а» пункту 3.1), щоби дотримувався принцип рівного виборчого права. З цією же метою шанси обох категорій урівнюються додатковими умовами:

1.1.1. Підтримка відкликання мажоритарника має походити виключно з кола учасників голосування, яким його обрано (пункт 2.1).

1.1.2. Відкликання пропорційника має бути підтримане керівним органом партії, за виборчим списком якої його обрано (підпункт «б» пункту 3.1).

1.2. Уточнені списки виборців на кожній виборчі дільниці зберігаються в ЦВК не менше п’яти років.

2. Відкликання мажоритарників

2.1. ЦВК ініціює процедуру відкликання нардепа (див. пункти 2.2-2.4) по одержанню не менш як […] звернень про це від громадян (може бути оформлене одним чи кількома зверненнями з нотаріально завіреними підписами не менше […] громадян), внесених до уточненого списку тієї дільниці (див. 0), що входила до округу, від якого обрано відповідного депутата.

2.2. ЦВК утворює окружну виборчу комісію відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України».

2.3. За процедурою, передбаченою для проміжних виборів (можливо, у скорочені строки), окружна виборча комісія організовує голосування щодо питання типу: «Чи довіряєте Ви представництво громадян України, які проживають у … виборчому окрузі, народному депутату …?» Варіанти голосування: «Так», «Ні», [«Утримався»].

2.4. Депутат вважається відкликаним, якщо проти нього (варіант «Ні») проголосує більше 50% учасників голосування в окрузі.

2.5. Якщо депутата відкликано, його мандат припиняється з моменту оголошення результатів і в законному порядку проводяться проміжні вибори для заповнення звільненого місця.

2.6. Якщо відкликання не відбулося, повторне ініціювання процедури відкликання:

2.6.1. не допускається;

2.6.2. дозволяється будь-коли в тому самому порядку (пункт 2.1);

2.6.3. потребує вдвічі (втричі…) численнішої підтримки (пункт 2.1).

3. Відкликання пропорційників

3.1. ЦВК ініціює процедуру відкликання нардепа (див. пункти) по одержанню

1) не менш як [] звернень про це від громадян (може бути оформлене одним чи кількома зверненнями з нотаріально завіреними підписами не менше […] громадян), внесених Державного реєстру виборців, та

2) рішення про це керівного органу партії, за виборчим списком якої його обрано.

3.2. В кожному обласному центрі, а також при МЗС ЦВК утворює комісію, де рівномірно представлені:

1) сама ЦВК;

2) відповідна партія;

3) відповідний депутат.

3.3. Засобами масової інформації максимально широкій аудиторії сповіщають про час і процедуру відкличного голосування.

3.4. Відкличне голосування триває […] днів таким чином:

3.4.1. Друкуються спеціальні відкличні бюлетні та розподіляються між:

1) комісіями та

2) [державними] нотаріусами.

3.4.2. Комісії забезпечують роботу спеціальних пунктів, де кожна особа, занесена до Державного реєстру виборців, може проголосувати щодо питання: «Чи довіряєте Ви представництво громадян України народному депутату …?» Варіанти: «Так», «Ні», «Утримався». Імена виборців записуються, як і дата, час видачі бюлетеня.

3.4.3. Форма голосування за пунктом 3.4.2 схожа на звичайну: урни, кабіни, опускання бюлетенів. По завершенню кожного дня голосування бюлетені передаються до ЦВК.

3.4.4. Параллельно кожен виборець може оформити в нотаріуса відкличний конверт:

3.4.4.1. В порядку таємного голосування заповнений бюлетень запаковується в непрозорий конверт, на якому не повинно бути жодних позначень і який у запакованому вигляді завіряється нотаріусом. Таке завірення не має дозволяти ні встановлення виборця, ні дати, ні часу голосування.

3.4.4.2. Непідписаний конверт вкладається в більший конверт, на якому вказуються особові данні (включно з адресою виборця), адреса ЦВК. Такий конверт теж нотаріально посвідчується.

3.4.4.3. Конверт передається (пересилається поштою) до ЦВК.

3.4.4.4. Оформлення й пересилання пакету безкоштовні для виборця.

3.5. По завершенню заявленого строку (пункт 3.3) ЦВК підраховує голоси:

3.5.1. спочатку звіряються списки осіб, які проголосували, усуваються дублювання, усуваються інші можливі невідповідності;

3.5.2. після цього за спеціальною процедурою, що гарантує збереження таємниці голосування бюлетені виймаються з конвертів і змішуються з іншими бюлетенями;

3.5.3. рахуються голоси за бюлетенями.

3.6. Депутат вважається відкликаним якщо проти нього (варіант «Ні») проголосує така кількість виборців одночасно:

1) більша або рівна його виборчій квоті[1] та

2) більша 50% усіх учасників голосування.

3.7. Якщо депутата відкликано, відбувається його заміщення відповідно до статті 105 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

3.8. Якщо відкликання не відбулося, повторне ініціювання процедури відкликання:

3.8.1. не допускається;

3.8.2. дозволяється будь-коли в тому самому порядку (пункт 3.1);

3.8.3. потребує вдвічі (втричі…) численнішої підтримки (пункт 3.1).



[1] «Кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата (далі — виборча квота), обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, визначеної відповідно до частини шостої цієї статті, на число депутатських мандатів, яке дорівнює 225 (далі — загальна кількість депутатських мандатів у загальнодержавному окрузі)» (виділення привнесене; частина сьома статті 98 Закону України «Про вибори народних депутатів»).

Немає коментарів:

Дописати коментар